Svatá Lucie noci upije v MŠ 2021

V pondělí, 13.12. 2021, jsme s dětmi šli místo klasického pobytu venku průvodem jako svaté Lucie. Na tradice jako takové si v naší MŠ potrpíme, a proto ani tahle nezůstane opomenuta. Svatá Lucie, jejíž svátek vychází na 13. prosince, je symbolem čistoty a pořádku. Přesto se podle lidových tradic v tento den nevykonávají domácí práce. Dříve tento zákaz platil především pro předení či tkaní, protože svatá Lucie byla patronkou přadlen a švadlen. Dnes se už tyto práce v domácnostech příliš nevykonávají, přetrvává však zvyk neuklízet. Vhodným datem pro vánoční úklid je 21. prosince. Je to den, kdy Lucie chodila kontrolovat, zda mají hospodyňky pečlivě uklizeno na svátky. Nosila s sebou také koště a vymetala v domech pavučiny. Tradičně chodíme v bílém průvodu a prášíme mouku u domů. Většinou lidem zazpíváme ještě nějakou písničku a pokračujeme dál. Děti jsou takto s tradicí hravě seznámeny.

Nikola Hansalová, vedoucí učitelka MŠ