Vesmírné poznávání v mateřské škole

V týdnu od 9. do 13.5. jsme si povídali o vesmíru. Děti se dozvěděly, co všechno ve vesmíru najdeme, proč se střídá roční období, den a noc nebo proč na jiných planetách v naší sluneční soustavě není život. Týden jsme ukončili, jak nejlépe jsme mohli. 13.5. k nám přijelo Mobilní planetárium Morava. Mobilní planetárium není vůbec malé, vleze se do něj až 50 dětí, a proto jsme museli do břežanské tělocvičny. Ráno vypadalo smutně. Lilo jako z konve a mysleli jsme, že po cestě pěkně zmokneme i s pláštěnkami. Avšak když jsme měli vyrazit, mraky se rozestoupily a pršet přestalo. Všichni jsme štěstím přidali do kroku, abychom přišli do tělocvičny sušší. A podařilo se. V tělocvičně jsme si přezuli bačkůrky a natěšení, co nás čeká, vstoupili dovnitř. V tělocvičně stála obrovská nafouknutá kopule pomalovaná vesmírnými tělesy. Pán nás uvítal a pozval dovnitř. Lehli jsme si na záda na karimatky a čekali, co se bude dít dál. Nad hlavami nám začala hrát naučná pohádka jménem Polaris, o tučňákovi a ledním medvědovi. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí o jižním a severním pólu, o souhvězdích a dalších úžasných věcech ve vesmíru. Nakonec nám pán ještě přehrál pohádku s legendou o souhvězdí Velké a Malé medvědice. Jako dárek jsme dostali omalovánky, které se pojily k příběhu. 
Byl to pro nás všechny úžasný zážitek a doufáme, že se ještě někdy s mobilním planetáriem setkáme.


Nikola Hansalová, vedoucí učitelka MŠ